4K MIFARE KARTLAR

Günümüz toplumunun teknolojiye olan ilgisi ve teknolojinin bu ilgiyi karşılıksız bırakmaması sonucu aklımıza gelebilecek her teknolojik ürün durmadan gelişmekte ve bir önceki versiyonunu geride bırakmaktadır. Pek çok alanda kullanılan 1K ve 4K Mifare Kartlar da tam olarak bu şekilde gelişmekte ve sürekli yenilenmektedir.

4K MİFARE KART

Mifare Kart nedir?

Mifare Kartlar yüksek güvenlik sağlayarak depoladığı bilgileri koruyabilen, doğru kullanımda uzun süreli ömrü bulunan, esnek ve temassız kartlardır. Esnek bir yapıya sahip olan kartlar bu özellikleri ile kırılmadan pek çok alanda taşınabilmektedir. Kartlar hemen her teknolojik ürün gibi önerilen şekillerde kullanılması durumunda yenilenmesine uzun süre gerek kalmadığı için kullanımı açısından ekonomiktir. Ayrıca üretim aşamasında da uygun fiyatlar söz konusudur. Bu iki avantaj bir araya geldiği zaman Mifare Kartların tercih edilme oranları artmakta, bu durum da bu kartların daha fazla yerde karşımıza çıkmasını sağlamaktadır.

Mifare Kart çeşitleri üzerinde bir çip bulunmaktadır. Bu çip üzerine işlenen bilgilerin okunabilmesi için uygun sistemle kurulmuş okuyuculara yaklaşık 10 cm kadar bir mesafeden tutulması yeterli olmaktadır. Çipin dışında bilgilerin okuyuculara gönderilmesini ve okuyuculardan gelen bilgilerin alınmasını sağlayan bir anten bu kartların üzerinde bulunmaktadır. Yani Mifare Kartların sistemi; çip, anten, okuyucu cihaz ve uygun yazılım şeklinde tamamlanmaktadır.

Mifare Kart

Mifare Kartların sıklıkla kullanılan 1K ve 4K olmak üzere iki farklı türü bulunmaktadır. Bu türler arasındaki farklılık bilgiyi saklama aşamasında kendisini göstermektedir. Zira 1K Mifare Kart çeşitleri üzerlerinde 1024 bayt bilgi depolayabilmektedirler. Ancak 4K Mifare Kartlar 4096 bayt veriyi depolayarak çok daha geniş bir depolama alanı sunmaktadırlar.

Verilerin dünyasında her geçen gün depolanması gereken verilerin miktarının arttığı görülürse, her zaman geniş depolama alanı sunan ürünler daha işlevsel olmaktadır. Yeri geldiğinde konser, futbol maçı gibi etkinliklerin girişinde bilet olarak, yeri geldiğinde ön ödemeli kartlar ile ödeme aracı olarak kullanılan Mifare Kartların kullanım alanları o kadar yaygındır ki, 4K Mifare Kartlar her zaman çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi için tercih edilmektedir.

4K Mifare kartlar sipariş aşamasından kısa bir süre sonra üretilip kodlanarak hazır halde müşterilerin adreslerine gönderilmektedir.